Чи можна здобути професію «Водій автотранспортних засобів» безкоштовно?

Дата: 09.04.2024 13:40

Чи можна здобути професію «Водій автотранспортних засобів» безкоштовно?

Так, можна - за рахунок ваучера на навчання від служби зайнятості.

Але існує декілька обмежень.

По перше, до Переліку професій, спеціальностей, для навчання за якими може бути виданий ваучер, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 11 квітня 2023 року № 2040, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 травня 2023 року за № 793/39849 (набрав чинності 25 травня 2023 року), входить професія водія автотранспортних засобів, але тільки для здобуття цієї професії для керування транспортними засобами категорій С1, С, D1, D, C1E, CE, D1E і DE.

По друге, Порядком видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці, затвердженим  постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 207 (із змінами, далі - Порядок), визначено, що його дія не поширюється, серед іншого, на осіб, які не мають професійно-технічної (фахової передвищої або вищої) освіти.

Водночас необхідно зазначити, що кваліфікаційні характеристики професії “Водій автотранспортних засобів” (наприклад, категорії С) передбачають, що працівник може мати загальну середню або професійну (професійно-технічну) освіту (випуск № 69 “Автомобільний транспорт” Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників затверджений наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 14 лютого 2006 року № 136).

Враховуючи вимоги Порядку, для оплати навчання з використанням ваучера у особи обов’язково має бути професійно-технічна освіта. До того ж, зазначаємо, що відповідно до пункт 3 Порядку на підставі ваучера здійснюється перепідготовка (а не професійна підготовка) за робітничою професією.

По третє, категорії громадян, що мають право на отримання ваучера, визначені в пункті 1 Порядку, а саме:

• особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менш як 15 років, до досягнення встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійного віку;

• особи, звільнені з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України або Державної кримінально-виконавчої служби у зв’язку із скороченням чисельності, штату або за станом здоров’я до досягнення ними встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років, які не набули права на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;

• особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, до досягнення ними встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійного віку та за умови звернення протягом трьох років з дня звільнення;

• внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи;

• особи, стосовно яких згідно із Законом України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей” встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;

• особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи;

• особи, які у період воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях під час служби, трудової та іншої діяльності, проживання на відповідній території отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій та у період здійснення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, у разі наявності відповідних рекомендацій в індивідуальному реабілітаційному плані, незалежно від встановлення їм інвалідності.

За додатковою інформацією можна звернутись до Новосанжарського управління Полтавської філії Полтавського обласного центру зайнятості за адресою: селище Нові Санжари вул.Пролетарська, 2в або за телефоном 0631183028.