Пробація в Україні

Дата: 01.02.2023 08:15
Кількість переглядів: 159

Фото без опису

05 лютого 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про пробацію», в цьому році відзначатиметься восьма річниця від дати прийняття. Пробація – цивілізований шлях роботи із правопорушниками, який довів свою ефективність в Європі з точки зору зорієнтованості на убезпечення суспільства та попередження вчинення повторних злочинів особами.У світі вона існує вже більше 200 років, але для України це відносно нова система, адже Закон «Про пробацію» був ухвалений в 2015 р. Втім, робота над питанням впровадження пробації в Україні розпочалася ще з 2002р., коли було перше розпорядження Кабінету міністрів і доручення державному департаменту з питань виконання покарань вивчити на підставі шведського досвіду можливість впровадження в Україні системи санкцій, альтернативних позбавленню волі.Пробація України – найбільша пробація в Європі: підрозділи пробації функціонують в усіх адміністративно-територіальних одиницях (містах, районах), де є суди.Згідно даного закону пробація – це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.

       Прийняття Закону України «Про пробацію» стало гарантом правового забезпечення для осіб, які вчинили правопорушення - отримати можливість відбувати покарання без ізоляції від суспільства,брати участь у соціальних видах діяльності, отримувати кваліфіковану допомогу у вирішенні своїх життєвих  питань та почувати себе захищеними.На жаль, не всі задумуються, що ізоляція від суспільства не є вирішенням проблеми. Адже відбувши строк за тюремними мурами, особа, яка вчинила злочин, повернеться назад у нашу громаду, знову буде нашим сусідом і ходитиме поруч з нашими.

Загальновідомий факт – в’язниця не виправляє правопорушника. Більше того, перебуваючи тривалий час в ізоляції від суспільства, така особа втрачає соціальні зв’язки, навички самостійно вирішувати свої проблеми, після звільнення з установ виконання покарань не може працевлаштуватися, і як наслідок – вчиняє новий злочин.

Зважаючи на це, у багатьох європейських країнах ув’язнення розглядається як крайня міра покарання – виключно по відношенню до осіб, які становлять загрозу для життя і здоров’я інших людей і реабілітацію яких варто розпочинати в умовах тимчасової ізоляції.

Мета діяльності органів пробації – забезпечення безпеки суспільства (громади) шляхом надання необхідної підтримки та допомоги клієнту пробації із залученням спеціалістів різних служб та організацій, надання суду інформації, що характеризує клієнта, а також здійснення нагляду і контролю, аби уникнути вчинення ним повторних правопорушень.

З прийняттям Закону «Про пробацію», держава отримала значні переваги, а саме:

- зниження злочинності та кількості ув’язнених осіб;

- позитивний економічний ефект;

- дотримання міжнародних стандартів та європейських цінностей.

Громада та суспільство:

- убезпечення громади від вчинення повторних злочинів;

- справедливе здійснення правосуддя: обрання покарання, необхідного і достатнього для виправлення.

Особи, яка вчинила правопорушення:

- можливість змінитися без ізоляції від суспільства, підтримка на шляху до змін;

- збереження сімейних стосунків та зв’язків у громаді;

- збереження роботи та житла.

 Впродовж 2022 року працівниками Полтавського районного сектору № 6 філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області проводилась робота спрямована на реалізацію завдань покладених на уповноважені органи з питань пробації.

 За 2022 рік по обліках Полтавського районного сектору  № 6 з питань пробації пройшло 122 особи     ( за 2021 рік – 119 осіб) засуджених до покарань не пов’язаних з позбавленням волі та 5 осіб ( за 2021 рік – 16 осіб) притягнутих до адміністративної відповідальності, з яких :

• засуджених до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю – 3 особи (2021 р. – 2 особи) ;

• засуджених до покарання у виді громадських робіт – 20 осіб (2021 р. – 17 осіб);

• звільнених від відбування покарання з випробуванням та звільнених від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3-х років – 99 осіб (2021 р. – 100 осіб);

• засуджених до штрафу – 10 осіб (2021 р. –  4 особи);

• притягнутих до адміністративної відповідальності у виді громадських робіт – 1 особа (2021 р. – 6 осіб);

• притягнутих до адміністративної відповідальності у виді суспільно корисних робіт – 4 особи  (2021 р. – 10 осіб);

 

20 осіб засуджених до покарання у виді громадських робіт, які пройшли по обліках підрозділу пробації відпрацювали 1568 годин громадських робіт.

Впродовж 2022 року по обліках Полтавського районного сектору  № 6 з питань пробації пройшло 10 осіб засуджених до покарання у виді штрафу. Загальна сума призначеного та сплаченого покарання у виді штрафу складає 68 680 грн.

З метою реалізації пенітенціарної пробації, як одного із видів пробації, впродовж 2022 року працівниками Полтавського районного сектору пробації забезпечено вирішення питань підготовки до звільнення у пошуку місця проживання щодо 16 осіб ( за аналогічний період 2021 року – 6 осіб).

За 2022 рік до Полтавського районного сектору № 6 на виконання надійшло 10 ухвал суду щодо складання досудової доповіді відносно обвинувачених осіб (за 2021 рік -26ухвал), підготовлено та направлено до суду 10 досудових доповідей звідповідними висновками.

Пробація не просто контролює поведінку правопорушників, залишених судом для відбування покарання у громаді, але й надає їм необхідну підтримку. В основі – індивідуальний підхід до кожної людини, аби за допомогою спеціальних так званих інструментів пробації виявити проблеми, які найімовірніше призвели до вчинення правопорушення, та розробити і реалізувати комплекс заходів, у тому числі соціально-виховного характеру.Правильно визначена проблема дає розуміння, чому людина так живе, з ким спілкується і чому вчинила злочин. Аби попередити подібну поведінку у майбутньому, треба докласти зусиль, аби змінити ситуацію нині.  Одним з головних чинників, які можуть забезпечити виконання уповноваженими органами пробації покладених на них завдань і функцій, є налагодження тісної співпраці з громадським суспільством, спільна робота у напрямі соціалізації правопорушників. З цією метою законодавцем передбачена можливість залучення до виконання функцій покладених на пробацію, волонтерів пробації.Для збезпечення більш ефективного проведення  ефективної соціально-виховної роботи із клієнтами пробаціїПолтавський районний сектор№ 6 з питань пробації запрошує до співпраці волонтерів.    Волонтер пробації - фізична особа, яка досягла вісімнадцятирічного віку, уповноважена органом пробації та волонтерською організацією на виконання окремих завдань, пов'язаних із пробацією, на добровільній та безоплатній основі. Основним завданням волонтерів пробації є сприяння органу пробації у здійсненні нагляду за засудженими та проведенні з ними соціально-виховної роботи. Волонтери пробації здійснюють свої повноваження під керівництвом персоналу органу пробації.Волонтерська діяльність, пов'язана з пробацією, здійснюється волонтерами пробації за такими напрямами: участь у проведенні соціально-виховної та індивідуально-профілактичної роботи із суб'єктами пробації, сприяння у працевлаштуванні суб'єктів пробації, залученні їх до навчання та соціально корисної діяльності, участь у перевірці виконання обов’язків, покладених судом на осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням, організація виховних та благодійних заходів і акцій за різними тематичними напрямами, надання консультацій правопорушникам та їх сім'ям (наприклад, у вигляді допомоги з отримання певних документів).Пріоритетним для органу пробації залишається напрямок профілактики негативних явищ.

Для молодих людей участь у волонтерській діяльності має свої переваги, а саме:

  • допрофесійна підготовка, професійне самовизначення та становлення;
  • оволодіння знаннями та практичними навичками соціальної роботи з дітьми та молоддю;
  • досвід індивідуальної та групової роботи з ровесниками та дорослими;
  • нові друзі, цікаве дозвілля, змістовна зайнятість, можливість допомогти іншим;
  • розвиток лідерських якостей, творчих здібностей, самовираження та становлення молодої людини як особистості, як активного члена суспільства;
  • можливість брати участь у процесах прийняття рішень, які стосуються молоді.

Для отримання більш детальної інформації пропонуємо звертатися до Полтавського районного сектору №6 філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області, за адресою: Полтавська область, смт  Нові Санжари, пл.. Перемоги, 1, начальник – Середа Людмила Леонідівна, моб. тел. 066-833-83-12, е-mail: pl24@probation.gov.uа

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь