Заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки документа державного планування «Місцевий план управління відходами Драбинівської сільської територіальної громади Полтавського району Полтавської області до 2033 року»
Заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки
документа державного планування
«Місцевий план управління відходами Драбинівської сільської територіальної громади Полтавського району Полтавської області
до 2033 року»
1. Замовник: Виконавчий комітет Драбинівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
2. Вид та основні цілі ДДП, його зв'язок з іншими документами державного планування.
«Місцевий план управління відходами Драбинівської сільської територіальної громади Полтавського району Полтавської області до 2033 року» (далі - МПУВ) є документом державного планування (далі ДДП) місцевого рівня для якого, відповідно до пункту 1 статті 2 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» проводиться стратегічна екологічна оцінка (далі - СЕО).
Розроблення МПУВ здійснюється на виконання пункту 1 частини другої статті 26 Закону України «Про управління відходами» та відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 р. № 947 «Про затвердження Порядку розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами», з урахуванням Методичних рекомендацій з розроблення місцевих планів управління відходами, затверджених наказом Міндовкілля від 15.03.2024 р. №288.
Метою МПУВ є створення та забезпечення ефективного функціонування системи управління відходами на території Драбинівської сільської територіальної громади (МТГ) на інноваційних засадах, впровадження стратегічного планування, що передбачатиме виконання ряду заходів, спрямованих на реформування та удосконалення системи управління відходами відповідно проекту Регіонального плану управління відходами у Полтавській області, вибір оптимальної системи поводження з відходами (визначення інфраструктури для збирання, роздільного збирання, перероблення, оброблення та видалення відходів; наведення інформації про заплановані технології та методи управління відходами) та практичні заходи, що необхідні для її впровадження. МПУВ згоджуватиметься з документами державного планування в сфері управління відходами Драбинівської сільської територіальної громади – проектом «Регіональний план управління відходами у Полтавській області до 2033 року» (посилання https://poda.gov.ua/documents/205156) (далі – РПУВ).
МПУВ спрямований на досягнення національних та регіональних цілей управління відходами на території Драбинівської сільської територіальної громади з урахуванням місцевих особливостей, а також вирішення наявних та попередження виникнення нових проблем громади, що мають відношення до сфери управління відходами.
3. Інформація про те, якою мірою документ державного планування визначає умови для реалізації видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (у тому числі щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів).
У МПУВ передбачається виконання операції з управління відходами (збирання, перевезення, відновлення та видалення відходів). Відповідно до частин другої та третьої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим у процесі прийняття рішень про провадження такої планованої діяльності. Реалізація рішень передбачених проєктом документу державного планування може передбачати види планової діяльності, що підлягають оцінці впливу на довкілля, визначених статтею 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», в межах території документу державного планування, а саме управління відходами: об’єкти оброблення небезпечних відходів; об’єкти оброблення відходів, що не є небезпечними, потужністю 100 тонн на добу або більше; об’єкти оброблення відходів, що не є небезпечними, потужністю менше 100 тонн на добу. Також для отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів (ст. 42 Закону України «Про управління відходами») необхідними є відомості про наявність висновку з оцінки впливу на довкілля - у випадках, передбачених Законом України"Про оцінку впливу на довкілля".
4. Ймовірні наслідки.
а) для довкілля, у тому числі для здоров’я населення:
під час проведення СЕО будуть оцінені ймовірні наслідки реалізації МПУВ для таких компонентів довкілля: земельні ресурси, атмосферне повітря, водні ресурси, стан фауни, флори, біорізноманіття, кліматичні фактори, безпеки життєдіяльності населення та його здоров’я.
б) для територій з природоохоронним статусом:
під час проведення СЕО, будуть оцінені ймовірні наслідки реалізації заходів МПУВ для території рекреаційних зон та території та об'єктів природно-заповідного фонду.
в) транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення:
не очікуються.
5. Виправдані альтернативи, які необхідно розглянути, у тому числі якщо документ державного планування не буде затверджено.
Альтернатива №1: Розроблення та затвердження проєкту МПУВ відповідно проекту «Регіонального плану управління відходами у Полтавській області до 2033 року» з урахуванням змін, які будуть запропоновані за результатами проведення СЕО.
Альтернатива №2: «Нульовий сценарій» - сценарій функціонування систем управління відходами у разі якщо МПУВ не буде затверджений.
Альтернатива №3: Впровадження «Інтегрованої системи управління відходами (ISWM)».
6. Дослідження, які необхідно провести, методи і критерії, що використовуватимуться під час стратегічної екологічної оцінки.
Основною метою СЕО є визначення, опис та оцінювання наслідків виконання документу державного планування для довкілля. З метою прогнозування наслідків реалізації МПУВ застосовуватимуться логічні i формалізовані методи прогнозування.
Із логічних методів застосовуватимуться метод експертних оцінок та метод аналогії. Метод експертних оцінок використовуватиметься при відсутності про об’єкт прогнозування достовірних відомостей i, якщо об'єкт не підлягає статистичному аналізу, шляхом визначення майбутнього на основі думок кваліфікованих спеціалістів-експертів. Метод аналогій застосовуватиметься при потребі перенесення закономірностей розвитку одного процесу, з певними поправками, на інший процес, для якого потрібно зробити прогноз.
Із формалізованих методів застосовуватимуться: статистичний, екстраполяції i моделювання. Статистичний метод застосовуватиметься при можливості оброблення кількісних показників, які дають можливість зробити висновок про темпи розвитку процесу в майбутньому. Метод екстраполяції застосовуватиметься при можливості перенесення встановленого характеру розвитку певного процесу в майбутнє і полягає у вивченні кількісних i якісних параметрів досліджуваного об'єкта за попередні роки з подальшим логічним продовженням, окресленням тенденцій його розвитку у прогнозованому періоді. Метод моделювання застосовуватиметься при можливості побудови моделей, які розглядають з урахуванням імовірної a6o бажаної зміни прогнозованого явища на певний період, користуючись прямими a6o опосередкованими даними про масштаби та напрями змін.
Для здійснення СЕО будуть використовуватись вищевказані методи, зокрема буде здійснено:
- збір та аналіз інформації про поточний стан довкілля, включаючи значення ключових екологічних показників;
- проведення аналізу слабких та сильних сторін МПУВ з точки зору екологічної ситуації;
- проведення оцінки впливу МПУВ на довкілля та на стан здоров’я населення.
Аналітичні методи, які передбачається використовувати під час оцінки наслідків виконання документу державного планування для довкілля та здоров’я людей: порівняльний аналіз, аналіз тенденцій, SWOT-аналіз, цільовий аналіз та інші. Для проведення СЕО будуть використовуватися доповіді про стан довкілля, статистична інформація, дані моніторингу стану довкілля, інша доступна інформація.
7. Заходи, які передбачається розглянути для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документа державного планування.
Під час здійснення СЕО передбачається розглянути заходи з запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків для довкілля, визначені законодавством.
Загальні вимоги в галузі охорони навколишнього середовища при розміщенні, проектуванні, будівництві, введенні у експлуатацію, експлуатації, консервації споруд та інших об’єктів визначені Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища». Цим законом встановлено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов’язкових екологічних вимог, зокрема:
а) раціонального i економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;
6) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;
в) здійснення заходів щодо відтворення відновлювальних природних ресурсів;
г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров’я населення;
д) збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;
е) здійснення господарської діяльності без порушення екологічних прав інших осіб;
є) здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття.
Будуть розглядатися відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шкідливого впливу на навколишнє середовище. Таким чином, у результаті здійснення СЕО проєкту ДДП будуть сформовані заходи і рекомендації щодо запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, які можуть виникнути під час реалізації рушень, викладених у ДДП.
8. Пропозиції щодо структури та змісту звіту про стратегічну екологічну оцінку.
Стратегічна екологічна оцінка буде виконана в обсягах, за змістом та структурою визначених статтею 11 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» та відповідно до «Методичних рекомендацій із здійснення стратегічної екологічної оцінки документів державного планування» затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 10.08.2018 р. №296 (зі змінами), постанови КМУ №430 від 2 травня 2023 р. «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки».
9. Орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, та строки їх подання.
Зауваження і пропозиції щодо визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проєкту ДДП «Місцевий план управління відходами Драбинівської сільської територіальної громади Полтавського району Полтавської області до 2033 року» громадськість має право надати протягом 10 діб з дня оприлюднення Заяви на офіційному веб-сайті Драбинівської сільської ради Полтавської області (https://drabynivska-gromada.gov.ua/). Громадськість у межах строку громадського обговорення має право подати замовнику у письмовій формі (у тому числі в електронному вигляді) зауваження та пропозиції до Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки. Пропозиції та зауваження подаються за адресою: 39351, Полтавська область Полтавський район, село Драбинівка вулиця Братів Кибкало, 31, тел. 0990414772, е-mail: sr-drabunivka@ukr.net. Контактна особа: Поп Ілона Валентинівна, спеціаліст 2 категорії виконавчого комітету Драбинівської сільської ради.