Увага! Лучний метелик.

Дата: 04.08.2022 09:58
Кількість переглядів: 497

Увага продовжується літ ІІ покоління лучного метелика - одного із найнебезпечніших шкідників, який має високу плодючість, багатоїдність, здатність до міграції що уможливлює нанесення ним відчутних втрат врожаїв на значних площах. Температурний режим та вологість повітря сприяють розмноженню шкідника. Гусінь в період спалаху розмноження, який зараз відмічається, пошкоджує майже всі сільськогосподарські культури, особливо цукрові буряки, однорічні і багаторічні трави, кукурудзу, овочеві, соняшник, сою.

Нагадуємо,що метелики активні з настанням присмерків до півночі й перед сходом сонця. Вдень вони сидять під листками рослин. Активно летять на світло в теплі ночі, а під час грози, їх рухливість різко зростає і вони здатні мігрувати на значні відстані.

В даний час триває виплодження гусениць та їх активне живлення.

Гусениці молодшого віку живляться з нижнього боку молодих листочків, вигризаючи тканини і не пошкоджуючи верхньої шкірочки, а доросліші грубо обгризають листки, обплітаючи їх павутинням; наприкінці живлення вони пошкоджують черешки, соковиті пагони і плоди. Закінчивши живлення, гусениці заглиблюються у поверхневий шар ґрунту, де сплітають вертикальний кокон і в ньому заляльковуються. Гусениці дуже рухливі, якщо до них доторкнутися, то вони змієподібними рухами швидко відповзають. Незмінним у гусениць усих віків залишається блискучо чорний колір голови.

Особливістю, лучного метелика є те що найчастіше вони заселяють посіви окремими вогнищами або тільки яку – небудь частину поля і рідше – все поле, при цьому пильну увагу слід приділити западинам, іншим затишним від вітру місцям.

При виявленні вогнищ, гусені лучного метелика необхідно провести захисні заходи дозволеними препаратами з додержанням строку застосування до збору урожаю.

Облік інтенсивності льоту метеликів на полях і неорних угіддях проводять в 5 місцях по 10 кроків і визначають за шкалою:

 

Сила льоту метеликів

(екз. на 10 кроків)

Загроза від гусениць

Заходи

1

2

3

Поодинокий (до 0,2)

Відсутня

Боротьба не проводиться

Слабкий

(0,2-1)

Нижче ЕПШ

Розпушування міжрядь просапних культур з присипанням зони рядка після відходу гусениць на заляльковування

Середній

(1,1-10)

Осередкова поява гусениць в чисельності вище ЕПШ*

Розпушування міжрядь просапних культур в період відкладання яєць метеликами, а також після відходу гусені на заляльковування - розпушування з присипанням зони рядка. Осередкове застосування інсектицидів проти гусені II -III віків

Сильний

(10-50)

Осередкове та суцільне

заселення гусеницями у високій чисельності

Застосування усього комплексу агротехнічних заходів, що обмежують шкодочинність і розмноження. Випуск трихограми, застосування біологічних і хімічних інсектицидів

Масовий

(>50)

 

Масова поява гусені на культурах

Посилене спостереження за ходом розвитку шкідника. Застосування повного комплексу агротехнічних, організаційно-господарських, біологічних та хімічних заходів, що обмежують розмноження шкідника. Суворе дотримання строків і норм витрати препаратів з урахуванням віку гусені. Обприскування дозволеними інсектицидами.

 

 

 

 Економічні пороги шкідливості  гусениць лучного метелика на основних сільськогосподарських культурах:

Друге покоління:

1. цукрові буряки, кормові, столові: 15-20 екз./м2, у другій половині вегетації

2. соняшник: 20 екз./м2 за формування корзинок, цвітіння

3. овочеві культури: 12-16 екз./м2

4. багаторічні трави (насінники, отава): 20 екз./м2

5. кукурудза: 15-20 екз./м2 за викидання волоті

 

Організація захисних заходів
Складна біологія шкідника, своєрідний цикл розвитку, широкі адаптивні можливості потребують творчих, неординарних підходів під час проведення захисних заходів.
   Перш за все, слід провести моніторинг лучного метелика, оскільки така інформація про його чисельність та концентрацію осередків дасть змогу застосувати найбільш дієві захисні заходи.


   У виявлених вогнищах шкідника проводять глибоку зяблеву оранку, яка знищує кокони з зимуючими гусеницями. Навіть перевертання таких коконів льотним отвором вбік від поверхні грунту суттєво зменшує зимуючі запаси шкідника.
Рихлення грунту в таких осередках шкідника варто повторити рано навесні, в т.ч. і на багаторічних травах важкими боронами.   Культури, які найбільше страждають влітку, після заповзання гусениць у грунт для заляльковування, міжряддя розпушують на глибину 4-5 см з використанням стрілчастих та плоскорізних лап культиватора. На посівах буряків, кукурудзи та інших просапних культур у місцях залягання великої кількості коконів слід провести ручне розпушення в рядках, що забезпечують більш повну загибель гусениць і лялечок у коконах.   Культури на зелений корм і сіно з великою кількістю яйцекладок та гусениць молодших віків, де застосування інсектицидів неприпустиме, краще скосити на сінаж або силос, а стерню відразу ж після збирання обробити інсектицидами. Багаторічні бобові трави (конюшина, люцерна) і навіть насінники встигають відрости, і втрати від пошкоджень будуть незначними.
   На початку відкладання яєць метеликами слід випускати трихограму. Норми її випуску в кожному конкретному випадку треба встановлювати залежно від чисельності метеликів, їхньої плодючості та життєздатності трихограми. Випускати її краще в 2-3 прийоми з інтервалами між випусками 4-5 днів, оскільки період відкладання яєць метеликами тривалий.
На посівах кукурудзи, проса та інших злакових культур обробка проти гусениць першої генерації збігається зі строками хімічного виполювання бур'янів гербіцидами. Ці роботи можна провадити одночасно.
   Сучасний асортимент інсектицидів для захисту від лучного метелика дає змогу знизити чисельність гусені на 90%. Тому перед застосуванням препаратів необхідно провести обстеження всіх полів цукрових буряків, соняшнику, кукурудзи, багаторічних трав тощо і оцінити фітосанітарну ситуацію, зіставити фактичну чисельність з економічними порогами шкодочинності і прийняти рішення про доцільність застосування інсектицидів.
Хімічні обробки більш ефективні проти гусені молодших віків. Гусінь старших віків має підвищену стійкість до дії інсектицидів. За суцільного і рівномірного заселення слід обприскувати все поле, а за осередкового чи крайового заселення можна обмежитися локальними обробками полів.
Своєчасне проведення захисних заходів не лише захищає врожай, але і суттєво обмежує розмноження шкідника в наступні роки.

 

Під час проведення захисних міроприємств слід дотримуватись вимог законодавства у сфері захисту рослин, бджільництва та з дотриманням Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

 

Враховуючи особливості проведення комплексу літніх польових робіт у 2022 році, пов’язаних з введенням воєнного стану в Україні, перед здійсненням застосування пестицидів рекомендовано додатково повідомити про це представництва Національної поліції України, військової складової територіальної оборони в відповідній територіальній громаді

 

                                           Головне управління Держпродспоживслужби

                                           В Полтавській області.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь